Logo

Zmiana przepisów od 1 czerwca. Przygotuj się na ważne zmiany

1 czerwca czeka nas ważna aktualizacja Prawa o ruchu drogowym. Warto się zapoznać z nowymi przepisami, ponieważ brak ich znajomości może doprowadzić do sporych mandatów, a nawet niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych. Zobacz listę najważniejszych zmian.

 

To pierwsza tak poważna zmiana w przepisach ruchu drogowego od wielu lat. Zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku, wprowadzają część z zapowiadanych przez rząd rozwiązań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Choć z części pomysłów ostatecznie się wycofano, to pozostałe nowości i tak są ważne zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych.

Do najważniejszych nowych przepisów należą:

  • Pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście
  • Zrównanie ograniczenia do 50 km/h w terenie zabudowanym w dzień i noc
  • Obowiązek zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu na drogach szybkiego ruchu

Pierwszeństwo pieszych: więcej praw, ale i nowy obowiązek

Do tej pory piesi mieli pierwszeństwo przed pojazdami dopiero w momencie, gdy znaleźli się na przejściu. Teraz zyskają taki przywilej już w momencie wchodzenia na drogę. Wiąże się to więc z koniecznością zachowania maksymalnej uwagi przez kierowców i bezwarunkowego ustępowania pierwszeństwa pieszym, nawet jeśli dopiero schodzą oni z chodnika.

Zwolennicy tych zmian przekonują, że poprawią one bezpieczeństwo na drogach, jako że kierowcy będą jeździć wolniej i uważniej. Przeciwnicy wręcz przeciwnie – zwiastują, że wypadków będzie znacznie więcej ze względu na osoby, które nie będą zachowywały wystarczającej ostrożności podczas wchodzenia na drogę. Dlatego też policja apeluje pieszych o roztropność i niewchodzenie bezpośrednio pod jadące auto.

Jednocześnie piesi powinni pamiętać, że nowy przywilej nie obowiązuje ich w przypadku tramwajów. Przed nimi, bez zmian, zyskują pierwszeństwo dopiero w momencie znajdowania się na przejściu. Co więcej, na pieszych nałożono nowy obowiązek: zakaz korzystania z telefonów komórkowych na przejściach przez drogę. To kolejne rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo w tych newralgicznych punktach.

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym: teraz limit 50 km/h przez całą dobę

Limit prędkości w terenie zabudowanym zmniejszono w Polsce z 60 do 50 km/h w 2004 roku w obliczu wejścia do Unii Europejskiej. Wielu Polaków (włącznie z politykami) nie było jednak do końca przekonanych do tej zmiany, dlatego też zdecydowano się na pewien "kompromis". Ograniczenie do 60 km/h pozostawiono nietknięty w nocy, w godzinach 23 – 5 rano.

Siedemnaście lat później Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej z takim rozwiązaniem i jedynym z tak wysokim ograniczeniem prędkości, dlatego ostatecznie wycofuje się i z tego wyjątku. Warto o tym pamiętać, ponieważ łatwiej będzie teraz stracić prawo jazdy na trzy miesiące w nocy. Wystarczy trochę nieuwagi i jazda z prędkością ponad 100 km/h, by pożegnać się z uprawnieniami.

Bezpieczny dystans na drodze szybkiego ruchu: prędkość w metrach podzielona przez dwa

Ustawodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach trzema sposobami: zwiększeniem uprawnień pieszych na przejściach, zmniejszeniem prędkości w nocy oraz zwiększeniem odległości pomiędzy autami na drogach szybkiego ruchu.

Można odnieść wrażenie, że wraz ze wzrostem liczby kilometrów dróg ekspresowych i autostrad w naszym kraju spada na nich poziom kultury jazdy. Dlatego też w przepisach drogowych od 1 czerwca pojawi się dokładny zapis odnośnie tego, jaką odległość powinny zachować od siebie uczestnicy ruchu na drogach szybkiego ruchu.

Odległość ta to wartość chwilowej prędkości wyrażona w metrach, podzielona na pół. Mówiąc obrazowo, jeśli jedziemy z prędkością 100 km/h, to powinniśmy utrzymywać dystans 50 metrów do auta przed nami. Jeśli 140 km/h – 70 metrów. To dużo: pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną ma 68 metrów szerokości.

Nowy rygor będzie zapewne trudny do zaakceptowania przez wielu kierowców, ale policyjnych statystyki wskazują, że jazda na zderzaku jest w Polsce poważnym problemem. Wynika z nich, że co czwarty wypadek na drogach szybkiego ruchu spowodowany jest niezachowaniem bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Dlatego też policja już teraz zapowiada, że po 1 czerwca będzie prowadziła surowe kontrole i pilnowała, by kierowcy szybko nauczyli się nowych przepisów.


2021-05-31 - R. Zakrzewski

0

Komentarze do:
Zmiana przepisów od 1 czerwca. Przygotuj się na ważne zmiany