Logo

Opony letnie - bezpieczeństwo i inne korzyści

Wciąż jeszcze wielu kierowców zastanawia się, czy sezonowa wymiana opon ma sens, czy może lepiej jest jeździć na całorocznych. Tymczasem poruszanie się wiosną latem na oponach letnich niesie ze sobą liczne korzyści, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa jazdy.

Opony są bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy samochodem. Od ich stanu, jakości oraz przystosowania do panujących warunków atmosferycznych zależy przyczepność, czyli to, jak dobrze auto trzyma się drogi. Ogumienie powinno więc być na bieżąco kontrolowane i w razie potrzeby wymieniane. Zdecydowanie warto też przeprowadzać sezonową wymianę opon, zwłaszcza że obserwujemy zachodzące zmiany klimatu. Na wiosnę i lato powinno się oczywiście zakładać opony letnie.

Wymiana opon na letnie - kiedy przeprowadzić?
Opony w samochodzie najczęściej zmienia się w okresie przejściowym, co oznacza, że letnie zakładane są na przełomie zimy i wiosny. Nie da się wyznaczyć dokładnej daty, kiedy należy to zrobić, ponieważ wszystko zależy od pogody. Są jednak pewne uniwersalne zalecenia, których warto się trzymać.
Z reguły przyjmuje się, że pora na sezonową wymianę ogumienia w samochodzie przychodzi, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie nie niższym niż 7-10 stopni Celsjusza. Oczywiście na przełomie pór roku z pogodą bywa bardzo różnie, przykładowo po kilkudniowym ociepleniu nadejść może nagłe ochłodzenie. Toteż z decyzją o tym, kiedy wymienić opony na letnie, wcale nie należy się spieszyć. Przeciwnie - lepiej nie robić tego już po pierwszych kilku ciepłych dniach, lecz spokojnie poczekać na ustabilizowanie się pogody.

Bezpieczeństwo, osiągi, oszczędności - korzyści z wymiany opon
Dlaczego warto, a nawet trzeba sezonowo zmieniać opony? Rzecz jasna, przede wszystkim dlatego, że od ogumienia zależą takie czynniki bezpieczeństwa, jak: długość drogi hamowania, precyzja wykonywania manewrów oraz przyczepność pojazdu do nawierzchni niezależnie od pogody. Innymi słowy, z oponami dostosowanymi do warunków i w odpowiednim stanie samochód szybciej wyhamuje i lepiej trzyma się drogi.
Modele letnie wyróżniają się przede wszystkim mieszanką gumową, z której są produkowane, przeznaczoną do jazdy w cieplejsze dni i podczas opadów deszczu. Przystosowane one zostały do pracy w wyższych, nawet upalnych temperaturach, dzięki czemu właśnie w takich warunkach gwarantują pełnię osiągów... inaczej niż zimówki, które przy wyższych temperaturach twardnieją, zmniejszając przyczepność kół oraz pogarszając skuteczność hamowania, szczególnie na rozgrzanym asfalcie. Pamiętać też trzeba, iż ogumienie letnie wolniej się ściera na rozgrzanym asfalcie, co spowalnia ich zużywanie się i odbija pozytywnie na stanie finansów. Pracuje też ciszej, uprzyjemniając podróż.
Inną nader istotną cechą opon letnich jest rzeźba bieżnika. W ich przypadku ma on większą powierzchnię styku z nawierzchnią, co sprawia, iż sterowność na suchej jezdni jest polepszona, a droga hamowania skrócona. Z kolei układ odpowiednio ustawionych rowków odpowiada za wydajne odprowadzanie wody spod czoła opony podczas opadów deszczu, zapobiegając zjawisku aquaplaningu.

Zakup opon - na co zwracać uwagę?
Kluczowym parametrem jest oczywiście rozmiar opon, który musi pasować od kół samochodu. Planując zakup ogumienia, warto poznać opinie ekspertów, a także użytkowników poszczególnych modeli licznych producentów. Najlepiej jest nabyć nowe opony, jednakże używanych wcale nie trzeba z góry przekreślać. W ich przypadku należy zwrócić uwagę na stan, zwłaszcza stopień zużycia.

2024-08-28 - Artykuł sponsorowany

0

Komentarze do:
Opony letnie - bezpieczeństwo i inne korzyści