Polscy kierowcy przez długo mogli cieszyć się z bezterminowych praw jazdy: raz uzyskany dokument mógł służyć na całe życie. W ostatnich latach sytuacja się jednak zmieniła: nawet te osoby, które w swoim dokumencie nie mają wpisanego końca jego ważności, ostatecznie i tak będą musiały go wymienić. Ile czasu zostało na wymianę bezterminowego prawa jazdy?
Zmianę w tym zakresie wprowadził artykuł 124 Ustawy o
kierujących pojazdami, w ramach którego osoby posiadające prawa jazdy wydane do
18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany na dokumenty z nowym
wzorem. Ważność ich nowych "prawek" tymczasem, podobnie jak i wszystkich innych
wydanych po tej dacie, wynosi maksymalnie 15 lat (w przypadku braku
przeciwwskazań lekarskich).
W praktyce oznacza to, że wielki proces wymiany praw jazdy Polaków zostanie zapoczątkowany 19 stycznia 2028 roku i potrwa do 18 stycznia 2033 roku. Kierowcy, którzy otrzymali swój dokument przed 18 stycznia 2013 roku, będą zobowiązani wymienić go maksymalnie po 20 latach od wpisanego dnia jego otrzymania.
Spora część z nich będzie musiała jedna k udać się do urzędu po prawo jazdy o nowym wzorze przed tą datą. Wymaga tego bowiem sytuacja, w której kierowca zmieni adres zameldowania lub nazwisko, albo utraci uprawnienia za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych.
Co jest potrzebne przy wymianie prawa jazdy? Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?
Wymiana prawa jazdy według nowych przepisów nie różni się od już praktykowanej drogi do uzyskania nowego dokumentu. Oznacza to, że do urzędu należy się zgłosić z wypełnionym wnioskiem o wydanie prawa jazdy oraz aktualnym zdjęciem w rozmiarze 35 na 45 mm. Twarz musi być przedstawiona na nim na jednolitym tle, a sama fotografia wykonana maksymalnie 6 miesięcy przed wizytą w urzędzie (jeśli przesyłasz do urzędu zdjęcie online, to najprawdopodobniej zostanie sprawdzona na komputerze data jego wykonania).
Osoba w okienku spyta się również o dotychczasowe prawo jazdy oraz dowód wpłaty za wydanie nowego dokumentu (100,50 zł). Czy przy okazji wymiany prawa jazdy na nowych zasadach potrzebne jest ponowne przechodzenie badań lekarskich? Nie, jeśli do tej pory dysponowałeś bezterminowym prawem jazdy. Przepisy wobec tych osób się nie zmieniają: termin ważności dotyczy samego dokumentu, więc przy jego wymianie urzędnik nie będzie pytał o zaświadczenie od lekarza. Okresowe badania dotyczą kierowców, którzy otrzymali uprawnienia z dokumentem z określoną datą ważności.
Na koniec warto jeszcze raz przypomnieć, że utrata ważności
prawa jazdy nie jest równoznaczna z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów. Wprowadzone
zmiany nie nakazują więc ponownego udziału w kursie i przechodzenia egzaminu, a
tylko wymianę samego blankietu. Niemniej o wymianie prawa jazdy należy pamiętać
i pilnować przytoczonych dat, ponieważ jazda bez aktualnych uprawnień również
wiąże się z wysoką karą finansową.